GündemKültürTürkiye

19 Mayıs tüm yurtta coşkuyla kutlanıyor

0

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı etkinlikleri kapsamında beraberindeki heyetle Anıtkabir’i ziyaret etti.

Bakan Kasapoğlu başkanlığındaki 81 il ve KKTC ve Azerbaycan’dan gelen temsilci gençlerin yanı sıra sporcular ve Bakanlık personelinin yer aldığı heyet, Aslanlı Yol’dan yürüyerek Atatürk’ün mozolesine geldi. Kasapoğlu’nun, mozoleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı okundu.

Misak-ı Milli Kulesi’ne geçen Bakan Kasapoğlu, Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı.

Gençlik ve Spor Bakanı Kasapoğlu, deftere şunları kaydetti:

“Aziz Atatürk, 104 yıl önce işgale uğramış vatan topraklarını müdafaa için Samsun’a çıkışınız, ülkemiz ve milletimiz için bir dönüm noktası oldu. Çanakkale muharebelerinde makes bulan hürriyet ateşi, Samsun’a 19 Mayıs 1919’da ayak basan bir avuç askerin gücüyle harlandı, perçinlendi.

Asırlık bir çınar olarak yoluna devam eden ülkemiz bugün Türkiye Yüzyılı’nın eşiğindedir. Hiç şüphe yok ki Türkiye’nin en büyük gücü ve teminatı pırıl pırıl gençleridir. Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizin her alanda kendisini geliştirmesi, üstün donanım ve başarıya erişmesi adına tüm imkanlarımızı seferber etmekteyiz. Biliyoruz ki imkan ve potansiyel sahibi bir gençlik ülkesinin ve kendisinin istikbalini güçlü bir şekilde inşa edecektir.

İşaret ettiğiniz muasır medeniyet hedefimiz doğrultusunda her alanda olduğu gibi sporda da uluslararası müsabakalarda pek çok başarı elde ettik. Cumhuriyetimizin 100. yılında, sporcularımızın üstün gayretleri ile kazanılan bu başarılar, asrın felaketini yaşayan milletimiz için büyük bir umut vesilesidir.

Bu duygularla aziz milletimizin 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramını kutluyorum. Zatıalinizi ve kahraman silah arkadaşlarınızı rahmet ve minnetle yad ediyorum. Ruhunuz şad olsun.”

Bakan Kasapoğlu, 81 il ve KKTC ve Azerbaycan’dan gelen temsilci gençlerin yanı sıra sporcular ve Bakanlık personeliyle sohbet etti ve hatıra fotoğrafı çektirdi.

Bakan Kasapoğlu, Anıtkabir’i ziyaretinin ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

Açıklamalarına 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutlayarak başlayan Kasapoğlu, “19 Mayıs’ın 104’üncü yılındayız. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’da yaktığı istiklal meşalesinin 104’üncü yılında yine aynı ruh, yine aynı inanç ve aynı azimle yarınlara yürüyoruz.” dedi.

“Gençlerimiz sadece ülkemizin değil insanlığın umudu.” diyen Kasapoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:

“Adalet anlayışı, inancı, gayreti, enerjisiyle güçlü bir gençliğimiz var. Gençlerimizle gurur duyuyoruz. Gençlerine, çocuklarına bayram armağan eden bir ülkeyiz. Bu da ayrı bir gurur vesilesi. Bu özel günde milletimizin Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nı kutluyorum. İnanıyorum ki gençlerimizle birlikte cumhuriyetimizin 100. yılında bu kutlama çok özel olacak, çok farklı olacak ve yarınlar gençlerimizle birlikte daha aydınlık olacak.”

Samsun

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı kutlamaları kapsamında Atatürk’ün Samsun’a gelişi canlandırıldı.

Mustafa Kemal Atatürk’ün Samsun’a çıkışının 104. yıl dönümü dolayısıyla Kurtuluş Yolu’nda, Bandırma Vapuru’nu simgeleyen ve o dönem “Tütün İskelesi” olarak bilinen yerde inşa edilen iskelede tören düzenlendi.

Atatürk ile silah arkadaşlarının heykellerinin de yer aldığı alandaki törende İstiklal Marşı okundu, saygı duruşunda bulunuldu. Ardından Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da karaya çıkmasını sembolize eden Türk bayrağı, bir deniz subayı, iki deniz eri ve iki piyade askeri tarafından taşınarak karaya çıkarıldı.

Vali Zülkif Dağlı, burada yaptığı konuşmada, Büyük Önder Atatürk ve silah arkadaşlarının Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatışının 104. yılını kutlamanın gururunu yaşadıklarını söyledi.

19 Mayıs 1919 tarihinin, Türk milletinin makus talihini değiştirerek bağımsız bir devlet ve özgür bir millet olarak tarih sahnesinde yeniden yer almasını sağladığını vurgulayan Dağlı, şu ifadeleri kullandı:

“Bundan 104 yıl önce bugün Bandırma Vapuru ile tam da bu noktadan Samsun’a çıkan Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları ebediyete kadar hür yaşayacak milletimiz için kurtuluş meşalesini yakmıştır. Şimdi o tarihi anı adeta yeniden yaşıyormuşçasına coşku ve gururla şanlı Türk bayrağımızı temsili olarak karaya çıkaracak ve geleceğimizin teminatı olan gençliğimize teslim edeceğiz. Vatan topraklarımızın üzerinde ilelebet gururla dalgalanacak olan şanlı bayrağımız gelecek nesillerimize ilham vermeye devam edecektir.”

Daha sonra Türk bayrağı, deniz subayı tarafından izcilere teslim edildi.

Törene, Vali Dağlı’nın yanı sıra AK Parti Samsun Milletvekili Yusuf Ziya Yılmaz, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Samsun Garnizon Komutanı Topçu Albay İbrahim Camcı, İl Emniyet Müdürü Nihat Özen, İl Jandarma Komutanı Kıdemli Albay Ömer Ersever, Sahil Güvenlik Karadeniz Bölge Komutanı Kıdemli Albay Ahmet Bahadır, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri, askeri erkan ve vatandaşlar katıldı.

İstanbul

İstanbul Valiliğince, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı dolayısıyla Beyoğlu’nda program düzenlendi.

Taksim’deki Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen programa, Vali Ali Yerlikaya, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Levent Yazıcı, İl Emniyet Müdürü Zafer Aktaş, 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ali Sivri, İl Jandarma Komutanı Tümgeneral Yusuf Kenan Topcu, Sahil Güvenlik Marmara ve Boğazlar Bölge Komutanı Tuğamiral Tayfun Paşaoğlu ve gençler katıldı.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Hacıcaferoğlu, burada yaptığı konuşmada, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının, Samsun’da tutuşturduğu kurtuluş meşalesinin ve Milli Mücadele’nin 104. yıl dönümüne ulaşmanın huzur ve mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Hacıcaferoğlu, 19 Mayıs’ın, 104 yıldan beri yanan ve ilelebet sönmeyecek “bağımsızlık ateşi” olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

“19 Mayıs, gençliğimizin omuzlarında yükselen şanlı bir sancaktır. 19 Mayıs, çelik zırhlı duvarlara, tanklara, toplara karşı iman dolu göğsünü siper eden, her türlü imkansızlığa karşı onurla mücadele eden Seyit Onbaşıların, Nene Hatunların, Sütçü İmamların, ilk kurşunu atan Hasan Tahsinlerin azim, kararlılık ve mücadele ruhudur. 15 Temmuz hain kalkışmasında, gözünü bile kırpmadan şehadete koşan Ömer Halisdemirlerin, tonlarca ağırlıktaki tanklara korkusuzca duran, ölüm saçan jetlere, helikopterlere göğsünü siper eden gençlerimizin ruhudur 19 Mayıs.”

Dünyanın “büyük asker ve devlet adamı” olarak takdir ettiği Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün emanet ettiği gençleri, bedenen, ruhen ve fikren geleceğe hazırladıklarını anlatan Hacıcaferoğlu, gençlerin sağlıklı ve ülkesine faydalı olması için çalıştıklarını vurguladı.

Eşit ve erişilebilir bir hizmet ideali doğrultusunda, gençlik ve spor faaliyetlerini toplumun bütün fertleri için planladıklarını dile getiren Hacıcaferoğlu, bütün tesisleri gençlerin hizmetine sunduklarını, sporda cinsiyet eşitliğinin sağlanmasıyla kadınların dünya çapında başarılar elde ettiğini belirtti.

Kurtuluş mücadelesinin 104, Cumhuriyet’in 100. yılının kutlandığı bu dönemde, bugünleri armağan eden bütün kahramanları saygı, rahmet ve şükranla andığını kaydeden Hacıcaferoğlu, “Büyük fedakarlık ve kahramanlıkla bu vatanı kuran ecdadımızın bizlere gösterdiği hedeften asla ayrılmayalım. Ülkemizin her alanda gelişmesi ve kalkınması, geleceğe karşı sorumluluğumuz olduğu gibi geçmişe karşı da borcumuzdur. Her mevsiminde, her köşesinde ay yıldızlı bayrak altında onur ve gururla yaşadığımız bir Türkiye inşa etmek için var gücümüzle çalışmak, şanlı mazimizin kahramanlarına karşı en büyük sorumluluğumuzdur.” dedi.

Program, İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından gençlik korosu konseri, spor ve halk oyunları gösterileriyle sona erdi.

Edirne

Edirne’de, 25 Kasım Stadyumu önünde oluşturulan kortej Atatürk Anıtı’na kadar yürüdü.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Selim Ak’ın anıta çelenk sunmasıyla devam eden programda, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu.

Törende, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gençlere mesajı okundu.

Ak, yaptığı konuşmada, 19 Mayıs’ın Türk milletinin bağımsızlık mücadelesinin ve direnişinin başlangıç tarihi olduğunu söyledi.

Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde yakılan istiklal ateşinin, 9 Eylül 1922’de düşmanın denize dökülmesiyle son bulduğunu belirten Ak, “Milletimizin, sömürgeci işgal kuvvetlerine karşı gösterdiği bu azim ve kararlılık, son ve ebedi devletimiz Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulmasıyla taçlandırılmıştır.” dedi.

Törene, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Edirne Barosu Başkanı Gökhan Karakoç, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, kurum müdürleri, askeri erkan, siyasi parti temsilcileri, gaziler ve öğrenciler katıldı.

Kutlamalar gün içindeki etkinliklerle devam edecek.

Kırklareli

Kırklareli’nde Özgürlük ve Demokrasi Meydanı’ndaki törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Emrah Yüksel Babuşçu, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunun ardından İstiklal Marşı okundu.

Atatürk Stadı’nda devam eden törende konuşan Babuşçu, Gazi Mustafa Kemal’in Samsun’a çıkışının 104. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve mutluluğunun yaşandığını belirtti.

Programda, öğrenciler şiir okudu, gösteri sundu.

Törene, Vali Birol Ekici, CHP Kırklareli Milletvekili Vecdi Gündoğdu, Belediye Başkanı Mehmet Siyam Kesimoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Hazım Aslancı, 55. Mekanize Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Mustafa Cüneyt Arıkan, Kırklareli Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bülent Şengörür ile siyasi parti ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri katıldı.

Tekirdağ

Tekirdağ Valiliği önündeki Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, sahil dolgu alanında bulunan amfi tiyatrodaki etkinliklerle devam etti.

Gençlik ve Spor İl Müdürü Ahmet Üzgün, burada yaptığı konuşmada, 19 Mayıs’ın, bir milletin yeniden diriliş destanının sarsılmaz bir hatırası olduğunu söyledi.

Konuşmalardan sonra Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, jimnastik, karate ve tekvando dalı sporcuları gösteri yaptı.

Etkinliğe katılan öğrenciler, hep birlikte “Gençliğin Ata’ya Cevabı”nı okudu.

Programa, Vali Aziz Yıldırım, Cumhuriyet Başsavcısı Soner Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Garnizon Komutanı Tuğgeneral Şahin Yenilmez, İl Emniyet Müdürü Mehmet Hakan Fındık, Tekirdağ Jandarma Komutanı Albay Ahmet Çetin, kurum müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Gaziantep

Gaziantep 15 Temmuz Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen törende, İl Gençlik ve Spor Müdürü Muhittin Özbay, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden program şiir dinletisiyle devam etti.

Özbay, törende, 19 Mayıs’ın bir ulusun ayağa kalkışı ve umudu olduğunu söyledi.

Konuşmaların ardından sporcular, birçok branştan gösteri gerçekleştirdi.

Şanlıurfa

Şanlıurfa’da etkinlikler, Şehitlik Anıtı’na çelenk konulmasıyla başladı.

11 Nisan Stadyumu’nda devam eden etkinliklerde, gençler 4×100 metre koşusu Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan tarafından başlatıldı. Büyükşehir Belediyesi ve Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü kurslarında spor eğitimi alan gençler, gösteri gerçekleştirdi.

Saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu.

Şanlıurfa Valisi Salih Ayhan, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül ile Gençlik ve Spor İl Müdürü Halil Eren, günün anlam ve önemine ilişkin konuşma yaptı.

Etkinlikler, gün boyunca çeşitli programlarla kent merkezi ve ilçelerde devam edecek.

Malatya

İnönü Caddesi’ndeki kutlama programı, 2. Ordu Bandosu’nun eşliğinde saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Ebu Bekir Kayhan, yaptığı konuşmada, 19 Mayıs’ın milli egemenlik ve milli iradenin hakimiyet günü olduğunu belirtti.

Konuşmanın ardından güreş, tekvando, kick boks, wushu takımları gösteri yaptı.

Törene, Malatya Valisi Hulusi Şahin, 2. Ordu Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Tümgeneral Tuncay Altuğ, MHP Malatya Milletvekili Mehmet Celal Fendoğlu, Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

Adıyaman

Adıyaman Valiliği bahçesinde düzenlenen törende İl Gençlik ve Spor İl Müdürü Fikret Keleş Atatürk Anıtı’na çelenk sundu daha sonra saygı duruşunda bulunulup İstiklal Marşı okundu.

Mansur Yardımcı Stadı’nda devam eden programda konuşan Keleş, 19 Mayıs’ı minnet ve gururla kutladıklarını söyledi.

Törende, çeşitli branşlarda derece elde eden sporculara ödülleri verildi.

Kilis

Kilis Milli Eğitim Müdürlüğü önünde “Gençlik Yürüyüşü” için bir araya gelen öğrenciler, 100 metre uzunluğundaki Türk bayrağını açarak Cumhuriyet Meydanı’na kadar yürüdü.

Burada yapılan törende, Gençlik ve Spor İl Müdürü Metin Kaplan, Atatürk Anıtı’na çelenk sundu.

Kaplan, günün anlam ve önemini belirten bir konuşma yaptı.

Daha sonra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okundu.

Öğrencilerin şiirler okuduğu programda, halk oyunları ve çeşitli gösteriler yapıldı, yarışmalarda derece elde eden öğrencilere madalya ve ödülleri verildi.

Programa, Vali Recep Soytürk, AK Parti Kilis Milletvekili Ahmet Salih Dal, MHP Kilis Milletvekili Mustafa Demir, 1. Hudut Alay Komutanı ve Garnizon Komutanı Piyade Kurmay Albay Özhan Özvural, Belediye Başkanı Servet Ramazan, 7 Aralık Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Doğan Karacoşkun, ilgililer ve öğrenciler katıldı.

Volkanlarla kaplı olduğu düşünülen Dünya büyüklüğünde ötegezegen keşfedildi

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Ülkemizin demokrasi ve kalkınma atılımlarını tasarlarken en çok gençlerimize güveniyoruz

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Gündem