Genel

Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, yeni belediyecilik reformu için Çin’de

0

Beylikdüzü’nün uluslararası ölçekte dünya ile yarışır bir belde haline gelmesi için büyük çaba gösteren ve teknolojik gelişmeleri aktüel olarak takip ederek, Beylikdüzü’nde bulunan yaşam alanlarını her geçen gün daha da iyileştiren Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık yeni belediyecilik reformu için atılacak adımları hızlandırdı. Başkan Mehmet Murat Çalık yeni belediyecilik reformu çalışmaları kapsamında geliştirilen projelerin ihtiyacı olan finansal ve teknik destek için Çin’de.

Başkan Mehmet Murat Çalık’ın Çin ziyaretinde imzalanacak protokollerin en başında deprem konusu geliyor. Tüm dünyanın gıda ve barınma sorunu ile karşı karşıya geldiği bu günlerde Başkan Mehmet Murat Çalık, olası İstanbul depremine karşı şimdiden alınacak önlemlerin önem taşıdığının vurguluyor.
6 Şubat 2023’te 11 ilde meydana gelen depreme hazırlıksız yakalandığımızı belirten Başkan Mehmet Murat Çalık, bu hazırlıksızlığın yüz binlerce yurttaşın yaşamını yitirmesine sebep olduğunu ifade etti. Çin tarafından ileri teknoloji ile üretilen kapsül evlerin öncelikle Beylikdüzü’nde ve daha sonra tüm yurtta hayata geçirilmesinin büyük önem taşıdığını söyledi. Tarımsal alanlarda toprak ıslahı ve bu alanların geri kazanılması konularına da büyük öncelik verdiklerini belirten Başkan Mehmet Murat Çalık, tarımsal üretimin ülkemiz için önemini vurgulayarak Çin ile imzalanacak iş birliği protokolü ile susuz tarım teknolojileri ve dikey tarım ihtiyaçlarının Çin üzerinden tedariğinin sağlanmasını amaçladıklarını belirtti.

 

Başkan Mehmet Murat Çalık’ın Çin ziyaretinde dikkat çeken bir diğer konu ise meslek eğitimi oldu. Tüm yurtta büyük bir sorun haline gelen ve son yıllarda her sektörde eksikliğini hissettiren mesleki yeterlilik eğitimi ile ilgili Çin’de imzalanacak meslek edindirme protokolü, ülkemizdeki lise mezunlarını iş hayatına kazandırmayı hedefliyor. Heyetin gündem önceliği, her ne kadar şehir hayatının düzenlenmesi, deprem ve eğitim olsa da diğer gündem maddeleri de dikkat çekici. Bu dikkat çekici gündem maddelerinin başında Çin ve Türkiye savunma teknolojilerinin birlikte geliştirilmesi ve internet hızının arttırılması amacıyla 5G teknolojisinin Beylikdüzü belediyesi işbirliği ile tüm yurda kazandırılması var. Diğer en önemli konulardan biri de İstanbulluların yüzünü güldürecek dikey otopark projesi. Başkan Mehmet Murat Çalık bu proje kapsamda sadece Beylikdüzü değil Türkiye’de faaliyet gösteren 1393 belediye başkanlığı ile 81 ilde 950 ilçede toplam 5 milyon araç kapasiteli dikey otopark için kolları sıvadı. Çin’de şehir hayatının düzeni için büyük öneme sahip dikey otopark sistemini yurda taşımayı hedefleyen Başkan Mehmet Murat Çalık, Çin ziyaretinde imzalanacak protokollerin yeni belediyecilik reformu adımlarını hızlandıracağını belirtti. Beylikdüzü Belediye Başkanı Mehmet Murat Çalık, Genel Koordinatör/Hakem Hacı Bekir Altınok ve Çin temsilcisi Qingguo Tang ile finansör Wang Da arasında imzalanması beklenen iyi niyet protokolü, iki ülke arasında ekonomik ve teknolojik kalkınmayı hedefliyor. İstanbul Beylikdüzü’nden hareketle Çin’e varan heyetin 19 Mart’ta yurda dönüşü bekleniyor.

HABER:BERNA ŞAHİN/İSTANBUL

admin

HEYET YOLA ÇIKTI!

Önceki Haber

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping; yeni kaliteli üretici güçler geliştirilmeli

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Genel