ÇinDünya

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ABD’li CEO’larla bir araya geldi

0

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Çin Kalkınma Forumu için başkent Pekin’de aralarında Blackstone ve Qualcomm CEO’larının da bulunduğu ABD iş, strateji ve akademi çevrelerinin temsilcilerinden oluşan heyetle bir araya geldi. Başkan Şi Cinping, yeni dönemde ülkede piyasa odaklı, hukuka dayalı ve dünya standartlarında bir iş ortamı sağlamak üzere bir dizi adım atarak reform sürecini derinleştireceğini söyledi.

ABD ile Çin ilişkisinin dünyadaki en önemli ikili ilişkilerden biri olduğunu, bu ilişkinin işbirliği mi yoksa cepheleşme mi olacağının, iki ülke halklarını ilgilendirdiği kadar insanlığın geleceğini de ilgilendirdiğine işaret eden Başkan Şi Cinping, “İki taraf karşılıklı saygı, fayda ve eşitlik temelinde işbirliğini geliştirmeli, birbirinin kalkınma hakkına saygı göstermeli.” ifadesini kullandı.

Başkan Şi Cinping, 2024’ün iki ülke arasında diplomatik ilişkiler kurulmasının 45. yılı olduğunu belirterek, Çin ve Amerika’nın her sektöründen insanların karşılıklı ziyaret ve temaslarla ortak zemini ve karşılıklı güveni geliştirmesi gerektiğini söyleyerek, iki ülkeye daha fazla somut kazanç ve dünyaya daha fazla istikrar sağlayacak işbirliğinin geliştirilmesi gerektiğini vurguladı.

“Çin ekonomisi sağlam ve sürdürülebilir”

Çin ekonomisinin sağlam ve sürdürülebilir olduğunu belirten Başkan Şi Cinping geçen yıl gelişmiş ekonomiler arasında en yüksek büyüme oranına ulaştıklarına ve küresel büyümenin yüzde 30’unu sağladıklarına dikkati çekti. Başkan Şi Cinping “Çin, ‘Çin çöküyor’ teorisinin ileri sürdüğü gibi çökmedi, ‘Çin tepe noktasına ulaştı’ teorisinin öngördüğü gibi gelişiminin sonuna da gelmeyecek.” değerlendirmesinde bulundu. Başkan Şi Cinping, Çin halkını daha iyi bir yaşama kavuşturmak ve daha sürdürülebilir bir dünyaya katkı sağlamak için Çin modernleşmesini ve yüksek kalite kalkınmayı sürdüreceklerini belirtti. Çin’in yeni dönemde ülkede piyasa odaklı, hukuka dayalı ve dünya standartlarında bir iş ortamını sağlamak üzere bir dizi adım atarak reform sürecini kapsamlı şekilde derinleştirmeyi planladığını kaydeden Başkan Şi Cinping “Çin’in reform süreci ve dışa açılımı durmayacak.” ifadesini kullandı. Başkan Şi Cinping, Çin-ABD ilişkilerinin son birkaç yılda ciddi sorunlarla ve zorluklarla karşılaştığına, bundan gerekli derslerin çıkarılması gerektiğine işaret ederek, ABD Başkanı Joe Biden ile geçen yıl San Francisco’da yaptıkları görüşmede vardıkları en önemli mutabakatın iki ülke ilişkilerini istikrara kavuşturmak ve geliştirmek olduğunu, küresel ekonomik toparlanmanın ve uluslararası ve bölgesel sorunların çözümünün, Çin ve ABD’nin işbirliğine ve sorumlu büyük ülkeler olarak hareket etmesine bağlı olduğunun altını çizdi.

ABD-Çin İlişkileri Ulusal Komitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Evan G. Greenberg’in öncülük ettiği Amerikan heyetinde, yatırım yönetim şirketi Blackstone Grubu’nun Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Stephen A. Schwarzman, çip üreticisi Qualcomm’un CEO’su Cristiano R. Amon, Harvard Üniversitesi John F. Kennedy Kamu Yönetimi Fakültesi’nin Kurucu Dekanı Graham Allison ve ABD-Çin İş Konseyi Başkanı Craig Allen yer aldı.

HABER:BERNA ŞAHİN\İSTANBUL

admin

Çin Başbakanından yabancı şirketlere ‘engelleri kaldırma’ sözü

Önceki Haber

Polonya, Paris Olimpiyatları’na polis desteği gönderecek

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Çin