Çin

Çin ekonomisinde büyüme beklentiyi aştı

0

Çin ekonomisi, yılın ilk çeyreğinde beklenenden daha güçlü bir performans sergiledi. Gayrimenkul piyasasındaki zayıflama ve iç talepteki düşüşe rağmen, ekonomi yüzde 5,3 büyüdü.

Ulusal İstatistik Bürosu (UİB) verilerine göre, Ocak-Mart 2024 döneminde Gayrisafi Yurt İçi Hasıla (GSYH), geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 5,3 artarak 29,63 trilyon yuanı (yaklaşık 4,17 trilyon dolar) geçti. Bu, finansal bilgi servisi Wind’in yüzde 4,9’luk tahminini aşarken, hükümetin yüzde 5 civarında olmasını öngördüğü büyüme hedefiyle uyumlu oldu.

GSYH’deki bu büyüme, önceki çeyrekteki performansı da geride bıraktı. Mart 2024 döneminde açıklanan sanayi üretimi, perakende satışlar, sabit sermaye yatırımları ve işsizlik rakamları, ekonominin yeniden soğuma eğilimine girdiğini gösterdi. Sanayi üretimi martta yıllık bazda yüzde 4,5 artarken, ocak ve şubattaki yüzde 7’lik artışın altında kaldı. Perakende satışlar yüzde 3,1 artış gösterirken, bu da ilk iki aydaki performansın gerisinde kaldı. Sabit sermaye yatırımları ise yüzde 4,5 büyüyerek önceki döneme kıyasla ivme kazandı.

Ancak, gayrimenkul yatırımlarındaki düşüş devam etti. Sabit sermaye yatırımları içinde gayrimenkul yatırımları yüzde 9,5 azalarak son iki yıldaki düşüş trendini sürdürdü. Özel sermaye yatırımları ise sınırlı bir artış göstererek yatırımcı güvenindeki belirsizliği yansıttı.

İşsizlik oranları da değerlendirildiğinde, kentlerdeki işsizlik oranı mart ayında bir miktar düşüş göstererek yüzde 5,2’ye geriledi. Ancak genç işsizlik oranlarıyla ilgili güncel veriler henüz açıklanmadı.

admin

İmamoğlu ve eşi ayakta alkışlandı

Önceki Haber

McDonald’s, İsrail’deki restoranlarını satın alacak

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Çin