ÇinGündemPolitika

Çin, Tayvanlı yetkililere yaptırım uygulayacak

0

Global Times’ın haberine göre, Komünist Parti Merkez Komitesinin Tayvan Çalışma Ofisinden yapılan açıklamada, Tayvan Başbakanı Su Tseng-chang, Meclis Başkanı You Si-kun, Dışişleri Bakanı Joseph Wu, hükümetin ABD’deki temsilcisi Bi-khim Hsiao, Meclisi üyeleri Koo Li-Hsiung, Tsai Chi-chang, Ker Chien-ming, Chen Jiau-hua ve Wang Ting-yu ile aktivist Li Fei-fan’ın yaptırım listesine alındığı belirtildi.

Açıklamada, söz konusu kişilerin, kendilerinin ve ailelerinin Çin ana karasına ve Hong Kong ile Makao özel idari bölgelerine girişinin yasaklandığı, bağlı bulundukları kurum, kuruluş ve şirketler ile destekçilerinin, Çin’deki şahıs ve kuruluşlarla iş birliği yapmaktan, Çin’de kar amaçlı faaliyet yürütmekten men edileceği ifade edildi.

Ayrıca Meclis Başkanı You’nun başkanı olduğu Tayvan Demokrasi Vakfı ile Dışişleri Bakanı Wu’nun genel sekreteri olduğu Uluslararası İş Birliği ve Kalkınma Fonunun da yaptırım kapsamında olduğu belirtilen açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik arayışlar, Çin’in yeniden birleşmesi önündeki en büyük engel ve ulusun yeniden canlanmasına karşı en büyük tehlikedir. Tayvan’ın bağımsızlığını savunan az sayıda azılı ayrılıkçı unsur, bir süredir, şahsi çıkarları doğrultusunda, dış güçlerle provokatif eylemlerdeki suç birliğini artırmış durumda.

Söz konusu ayrılıkçı unsurlar Tayvan Boğazı’nın iki yakası arasında cepheleşmeyi bilerek tahrik ediyor ve bölgenin barış ve istikrarına sorumsuzca zarar veriyor. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyareti sırasında daha kötü niyetli hale gelen faaliyetleri, Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik arayışlarının müzmin halini gözler önüne serdi.”

Açıklamada, Çin ana karasındaki hükümetin ülkeyi bölmeye yönelik hiçbir faaliyete hoşgörü göstermeyeceği vurgulanarak “Hiçbir dış gücün ulusal canlanmayı engellemesine ve Tayvan’ın bağımsızlığına yönelik hiçbir ayrılıkçı faaliyete izin vermeyeceğiz.” ifadesi kullanıldı.

İsrail basını: İsrail ordusu, Gazze’de 5 çocuğun öldüğü saldırıyı üstlendi

Önceki Haber

Trump, evine yapılan FBI baskınında pasaportlarının ‘çalındığını’ savundu

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Çin