Genel

İŞKUR GELECEĞİN MESLEKLERİNİ AÇIKLADI

0

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, İŞKUR’un 2023 İşgücü Piyasası Araştırması sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı. Araştırmaya göre, Türkiye’deki işgücü piyasasının nabzını tutan bu veriler, önemli iş gücü ihtiyaçlarını ve geleceğin meslek trendlerini ortaya koyuyor.

Bakan Işıkhan, yaptığı açıklamada, işgücü piyasasının ihtiyaçlarını belirlemek ve çözümler üretebilmek için yürütülen çalışmaya dikkat çekerek, İŞKUR tarafından 2023’te 2 ve üzeri istihdam sağlayan 86 bin iş yeri ile görüşülerek yürütülen araştırmanın sonuçlarını yayımlandı.

Araştırma sonuçlarına göre, en fazla eleman aranan meslekler şu şekilde sıralandı: makineci (dikiş), garson, satış danışmanı, ahşap mobilya imalat ustası, temizlik görevlisi, gazaltı kaynakçısı, konfeksiyon işçisi, akaryakıt satış elemanı, ark kaynakçısı ve yük taşıma şoförü.

Bakan Işıkhan, gelecek 10 yılda ön plana çıkması beklenen mesleklerin de altını çizdi. Bu kapsamda yazılım mühendisi, e-ticaret uzmanı, yapay zeka uzmanı, bilişim uzmanı, inşaat mühendisi, pazarlama uzmanı, dil ve konuşma terapisti ile CNC operatörü gibi alanların öne çıktığını belirtti.

Araştırma kapsamındaki diğer sonuçlara göre, işgücü piyasasının talep tarafında kadınların istihdam edildiği sektörlerdeki oranın arttığı gözlendi. Ayrıca, işgücü ihtiyacının en fazla olduğu imalat sektöründe eleman açığının bulunduğu ve bu açığın belirli meslek gruplarında yoğunlaştığı tespit edildi.

Gelecek yıl için ise İŞKUR’un yüz yüze ziyaretlerle gerçekleştireceği 2024 İşgücü Piyasası Araştırması ile daha detaylı verilerin elde edilmesi ve işgücü piyasasının talep tarafının geniş bir çerçevesinin çizilmesi hedefleniyor. Bu veriler, iş arayanlar ve işverenler için önemli bir yol haritası oluşturacak.

HABER: BERNA ŞAHİN\İSTANBUL

admin

Türkiye’nin İsrail kararı dünya gündeminde

Önceki Haber

Çin Otomobilleri Türkiye’de Yükselişte

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Genel