Dünya

Körfez Ülkelerini Sel Vurdu: BAE’de 75 Yılın En Yüksek Yağış Miktarı Kayda Geçti

0

Son günlerde Körfez ülkelerini etkisi altına alan şiddetli yağışlar felakete dönüştü. Birleşik Arap Emirlikleri’nde (BAE), 75 yılın en yüksek yağış miktarının kaydedildiği açıklandı. Dubai ve Ajman kentlerinde etkili olan sağanak, hayatı olumsuz etkiledi. Yollar su altında kalırken, araçlar yollarda mahsur kaldı. Umman’da 18 kişi hayatını kaybetti.

Ulusal Meteoroloji Merkezi, ülkenin farklı bölgelerinde devam eden şiddetli yağışların uçuşların ertelenmesine ve uzaktan eğitim ile çalışma yöntemine geçilmesine neden olduğunu bildirdi. Açıklamada, “Çeşitli bölgelerde, son 24 saatte modern tarihin en yüksek yağış miktarı görüldü. İklim verilerinin toplanmaya başlandığı 1949’dan bu yana en yüksek miktar kaydedildi.” denildi. En yüksek yağış miktarı El Ayn şehrinin Hatm eş-Şikle bölgesinde 24 saat içinde 254,8 milimetreye ulaşarak rekor kırdı.

Körfez ülkeleri Umman, Bahreyn, Katar ve Suudi Arabistan’da da şiddetli yağışlar yaşandı. Umman’da 18 kişi hayatını kaybederken, birçok yerde evler ve caddeler sular altında kaldı. BAE İslami İşler Kurumu, etkilenen bölgelerde evde namaz kılma çağrısında bulunurken, Etihad Havayolları da Abu Dabi’deki hava muhalefeti nedeniyle uçuşlarda gecikmeler yaşanabileceğini duyurdu. BAE Ulusal Acil Durum, Kriz ve Afet Yönetimi Heyeti, yağışın etkilediği bölgelerde “zorunlu olmadıkça evden çıkmama” çağrısında bulundu. BAE hükümeti, resmi hesapları üzerinden yaptığı açıklamada, “Ulusal Meteoroloji Merkezi, BAE’nin son 75 yılın en büyük yağış miktarına tanık olduğunu ve Al Ain’deki ‘Khatm al-Shakla’bölgesinin 24 saatten kısa bir süre içinde 254,8 mm yağış aldığını duyurdu. Böylece ülke, iklim tarihinde kaydedilen istisnai bir olaya tanıklık etti.” ifadelerini kullandı. Bölge genelindeki sel ve su baskınları, Bahreyn, Katar ve Suudi Arabistan’da da yaşanıyor. Umman’da yaşanan trajik olaylarda 10 öğrencinin bulunduğu bir servis aracı sürüklenerek kayboldu.

Meteoroloji uzmanları, küresel ısınmanın etkisiyle aşırı iklim olaylarının artabileceği uyarısında bulunuyor. Önümüzdeki günlerde bölgede yağışların devam etmesi bekleniyor.

admin

Çin Otomobilleri Türkiye’de Yükselişte

Önceki Haber

İmamoğlu ve eşi ayakta alkışlandı

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Dünya