ÇinGündemTürkiye

Türkiye ile Çin ilişkilerini geliştirecek ilk düşünce kuruluşu faaliyete geçiyor

0

Türkiye ile Çin arasındaki siyasi, sosyal ve ekonomik olayları izleyecek ve öneri geliştirecek, “Çin- Türkiye Siyasi Sosyal ve Ekonomik İlişkileri Geliştirme Koordinasyon Kurulu” faaliyete hazırlanıyor.

İki ülke arasındaki siyasi, sosyal ve ekonomik olayları inceleyerek araştırma raporları sunacak kurulun Genel Sekreterliğine kurucu üyelerden Cihangir Duman seçildi. Kurulda Kurucu Başkan sıfatı ile Bekir Altunok yer alırken, Qingguo Tang, Ahmet Keser, Meriç Emre ve Almina Karacan Kurucu üye olarak bulunuyor.

Türk ve Çinli akademisyenlerin seçileceği kurula, farklı ülkelerden belirtilen alanlarda kendi ülkelerinde çalışma yapan 50’ye yakın akademisyen ve uzman da davet edilecek.

Düşünce Kuruluşu (Think Tank) nedir?

Düşünce kuruluşu, ülkelerin politik karar alma süreçlerinde yöneticilere doğru ve gerçekçi politikalar belirleyebilmeleri amacıyla çeşitli tavsiyelerde bulunan, raporlar yayınlayan araştırma merkezleridir. Bir düşünce kuruluşu bulunduğu ülkenin iç veya dış siyasetinde yol gösterici çalışmalarda bulunabileceği gibi eğitim, sağlık, turizm gibi daha dar politik alanlara da yoğunlaşabilir.

Günümüz dünyasında bilginin fazlalığı ve yayılma hızı göz önünde bulundurulduğunda devlet yöneticileri açısından ilgili alanda sağlıklı ve doğru verilerle en uygun kararları alabilmek geçmişe kıyasla daha zor hale gelmektedir.

Uluslararası gelişmeler, çeşitli kurumlar tarafından yayınlanan raporlar, istatistiksel veriler ve istihbarat tutanakları gibi ülke içi ya da dışından gelen çok sayıda bilginin süzgeçten geçirilerek doğru bir şekilde değerlendirilmesindeki güçlükler düşünce kuruluşlarının ortaya çıkmasına neden olmuştur.

Bu kuruluşlar uzman oldukları politik alanlarda yürüttükleri araştırma faaliyetleri neticesinde ilgili devlet kurumlarına çeşitli raporlar sunarak ya da önerilerde bulunarak bilimsel açıdan en doğru kararların alınabilmesi yönünde algı yaratmaya çalışmaktadırlar. Günümüzde gelişmiş birçok ülkede çok sayıda düşünce kuruluşu yer almaktadır.

Şentop: 23 Nisan’da Adıyaman, Kahramanmaraş ve Hatay’da organizasyonlar gerçekleştirilecek

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Seçim gündeminin depremzedelerin sorunlarını unutturmasına asla müsaade etmeyeceğiz

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Çin