Gündem

Türkiye siyasetinde kadın devrimi

0

31 Mart yerel seçimlerine Kadın Belediye Başkanları damgasını vurdu. 2019 yerel seçimlerinde sadece 4 kadın belediye başkanı seçilmesine karşı bu seçimler de, 5 Büyükşehir, 6 il, 64 ilçeyi kadınlar yönetecek, kadınların bu başarısı Türk siyasetinde sessiz devrim olarak yorumlandı.

CHP 32 isimle en fazla kadın Belediye Başkanı çıkarırken, Dem parti 31 Kadın Belediye Başkanı çıkardı. AKP ise il ve ilçelerde 8 kadın belediye başkanı çıkardı. Bunlardan biri Büyükşehir Belediye başkanı oldu. Türkiye genelindeki oy oranlarına göre seçimi üçüncü sırada bitiren YRP hiç kadın aday çıkarmazken, Kütahya’nın Tavşanlı ilçesi Kuruçay Beledisinin ilk kadın Belediye Başkanı MHP’den Rengül Atıcı oldu. Yine Kütahya’nın Simav ilçesinin ilk Kadın Belediye Başkanı ise MHP’den Kübra Tekel Aktulun oldu.

İstanbul’da hangi ilçelerde kadınlar kazandı?

İlçelerinde en çok kadın adayın belediye başkanı seçildiği kentler İzmir ve Diyarbakır oldu. İstanbul’da Bakırköy, Maltepe ve Üsküdar kadın belediye başkanlarının kazandığı ilçeler oldu. Üç ilçede de CHP adayları seçildi. CHP’den seçilen Ayşegül Ovalıoğlu Bakırköy’ün, Esin Köymen Maltepe’nin ve Sinem Dedetaş Üsküdar’ın ilk kadın belediye başkanları oldular. CHP’nin adayı Sinem Dedetaş Üsküdar’ın ilk kadın belediye başkanı seçildi. Deneyimli bir doktor olan Ayşegül Ovalıoğlu Bakırköylü. Harvard, Zürih ve Florida Üniversitelerinde akademik çalışmalar ve klinik araştırmalar yaptı. Ovalıoğlu kendisini, “doğanın ve ekolojik dengenin korunması için çalışmalar yapan bir çevreci” olarak tanımlıyor. Maltepe’den seçilen mimar Esin Köymen Rize İkizdere’de doğup Maltepe’de büyüdü. TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nde çeşitli komisyonlarda yer alan Köymen, yerel planlama çalışmalarında yer aldı. Köymen, İkizdere Dernekler Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak bölgedeki taş ocakları ve HES projelerine karşı mücadele ettiğini belirtiyor. Üsküdar’da seçilen Eskişehirli Sinem Dedetaş, İstanbul Teknik Üniversitesi Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden, gemi inşa yüksek mühendisi unvanı ile mezun oldu. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu döneminde İstanbul Şehir Hatları A.Ş’ye Genel Müdür olarak atandı.

HABER:BERNA ŞAHİN\İSTANBUL

 

 

admin

Bir devrin sonu

Önceki Haber

Ekrem İmamoğlu mazbatasını aldı: ‘Benim işim yeni başlıyor’

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Gündem