DünyaGündemKöşe YazılarıPolitikaTürkiye

Bulgaristan’ın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ndeki şehri Nessebar, Ankara’da tanıtıldı

0

Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçiliğince, Bulgaristan Haber Ajansının (BTA) başkentte yer alan Basın Kulübü’nde düzenlediği programa, Bulgaristan’ın Ankara Büyükelçisi Anguel Tcholakov ve davetliler katıldı.

Etkinlik öncesi, Çankaya ilçesinde yer alan Kuğulu Park’ta, Nessebar Belediyesi Birleşik Sanat Okulu ekibi, baharın gelişini kutlamak için geleneksel müzik eşliğinde halk oyunları gösterisi düzenledi.

Gösterinin ardından, beyaz ve kırmızı ipliklerden oluşan, baharın gelişiyle doğanın uyanışını simgeleyen marteniçka izleyicilere dağıtıldı.

AA’ya gösteriyle ilgili değerlendirmede bulunan Büyükelçi Tcholakov, oyuncuların marteniçka dağıtarak Ankara halkına sağlık ve mutluluk dilemek istediklerini belirtti.

Kuğulu Park’taki gösterinin ardından BTA’nın Basın Kulübü’nde, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde bulunan Nessebar’ın tarihi güzellikleri ve turistik yerleri anlatıldı. Şehirdeki yöresel lezzetleri ve kültürel etkinlikleri tanıtan video gösterimi yapıldı.

Nessabar’a ulaşım imkanlarına dair bilgilendirme de yapılan etkinlikte, Büyükelçi Tcholakov konuşma yaptı.

Tcholakov, Bulgaristan’ın “en güzel mücevheri” olarak nitelendirdiği Nessebar’ın, ticaret, kültür ve sanatı temsil ettiğini, şehrin eskiyi ve yeniyi yansıttığını belirtti.

Bulgaristan ile Türkiye arasında duygusal, turistik ve tarihi bağlar bulunduğunu vurgulayan Tcholakov, “Bu potansiyelimizi karşılıklı ilişkiye ve yardımlaşmaya çevirmediğimiz sürece bu ilişkimiz ölmektedir.” dedi.

Tcholakov, tanıtımın, iki ülke arasında bağ oluşturmayı amaçladığını, Türk vatandaşlarının Bulgaristan’ın güzelliklerinden istifade etmesini istediğini ifade etti.

Marmara Denizi’nde batan geminin mürettebatını arama çalışmaları sürüyor.

Önceki Haber

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Bodnar, Kırım Tatarlarıyla dayanışma içinde olduklarını söyledi

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Dünya