Türkiye

Aksaray’da Turizm Canlanıyor: Yerli ve Yabancı Ziyaretçi Rekoru

0

Türkiye’nin gözde turizm merkezlerinden biri olan Kapadokya’nın kalbi olarak kabul edilen Aksaray, tarihi ve doğal güzellikleriyle ziyaretçi akınına uğruyor. 2023 yılında sadece yerli ve yabancı turistlerin 2 milyonunu ağırlayan bölge, bu yıl daha da büyük bir ilgiyle karşılanıyor.

Aksaray’daki turizm potansiyelini değerlendiren Aksaray Turizmciler Derneği Başkanı ve aynı zamanda Sultanhanı Belediye Başkanı Fahri Solak, bölgenin turistlerin ilgisini çeken birçok tarihi ve doğal mekana ev sahipliği yaptığını belirtti. Ihlara Vadisi, Hasan Dağı, Güzelyurt Manastırı, Selime Katedrali, Sultanhanı Kervansarayı, Narlı Göl, Öresin Han ve Saratlı Yeraltı Şehirleri gibi yerler, hem yerli hem de yabancı turistlerin favori destinasyonları arasında yer alıyor.

Turistik aktivitelerin sabahın erken saatlerinden itibaren başladığını söyleyen Solak, Ihlara Vadisi’nde balon uçuşlarının, Güzelyurt ilçesinde ise sıcak gelveri ekmeğiyle muhteşem bir köy kahvaltısının misafirleri karşıladığını ifade etti. Ardından, Ihlara Vadisi’nde yapılan 7 kilometrelik yürüyüşler ve Hasan Dağı’na tırmanış gibi doğa etkinliklerinin turistler tarafından ilgiyle takip edildiğini belirtti.

Solak, bölgedeki turizm potansiyelinin her geçen gün arttığını ve şu anda bile ziyaret edilecek turistik yerlerin 2-3 gün içerisinde tamamlanamayacak kadar fazla olduğunu vurguladı. Ayrıca, Ihlara Vadisi karşılama merkezi yapımının devam ettiğini ve Narlı Göl karşılama merkezinin tamamlandığını belirtti.

2024 yılının Aksaray için turizmde büyük bir dönüm noktası olacağını dile getiren Solak, bu yıl şehrin 2,5 milyon yerli ve yabancı misafire ev sahipliği yapmayı hedeflediklerini ve turizm haftası dolayısıyla çeşitli etkinlikler düzenleyeceklerini sözlerine ekledi.

admin

McDonald’s, İsrail’deki restoranlarını satın alacak

Önceki Haber

Xiaomi’nin elektrikli sedanı Tesla’ya meydan okuyor: ‘Zararına satış’ beklenmedik talep kazanıyor

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Türkiye