Genel

Ortak gelecek inşasının en güzel örneği: Pekin 2022 Kış Olimpiyatları

44

2008 Yaz Olimpiyatlarından 2022 Kış Olimpiyatlarına kadar geçen 14 yılda Çin, Olimpiyat hareketinde aktif olarak yer aldı ve her zaman Olimpiyat ruhunu destekledi. 4 Şubat 2022’de Xinjianglı kadın sporcu Dinigel Yilamujiang Pekin Kış Olimpiyatları’nın ana meşalecisi olarak olimpiyat ateşini yakmasıyla, 2022 Pekin Kış Olimpiyatları görkemli ve eğlenceli bir açılış töreniyle başlamıştı.

Açılış töreninde, “1 Temmuz Madalyası”nın galibi ve meşale taşıyıcısı Mai Mai Tijiang Wumaier, Çin’in her kesiminden temsilciler, ulusal değerli personel ve 56 etnik grubun temsilcileri birlikte Çin ulusal bayrağını elden ele taşıması, Çin’in ortak bir gelecek inşasında ne kadar kararlı olduğunu bir kere daha tüm dünyaya gösterdi.

Açılış töreninin son meşalesini taşıyan Çinli kros kayakçısı Dinigel Yilamujiang, Çin medyasına verdiği bir demeçte, ülkenin bu çok önemli görevi üstlendiğini söyleyerek, “Son meşaleci olduğumu öğrendiğimde çok heyecanlandım ve şaşırdım. Bu deneyim gelecekte bana her gün ilham verecek” dedi. Bir sporcu için oldukça gurur verici bu anı yaşayan Dinigel, Xinjiang halkı ve birlikte bir bütün olarak yaşayan Çin toplumu için çok önemli bir temsil noktasında bulunuyor.

Olimpiyatlar manevi varlığı güçlendirdi

Çin, “ortak bir gelecek için birlikte” mottosu altında gerçekleştirdiği Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nda, ülkesini temsil eden sporcuların başarılarıyla da manevi varlığı güçlendirdi. Bayanlar 1500 metre sürat pateni yarışmasında ilk çıkışını yapan Xinjiang kızı Ahenal Adak, olağanüstü performansıyla sosyal medyada övgülerin ve ilginin odağı oldu. Memleketindeki insanların da kendisini farklı şekillerde desteklediğini öğrenerek çok duygulanan Ahenal, maçın ardından verdiği röportajda, “Memleketimdeki insanların desteği ve sevgisi için teşekkür ederim. Memleketimde bu kadar çok insan olduğu için çok mutluyum” şeklinde konuştu.

Aynı zamanda, Chi Chunxue, Li Xin, Bayani Garin ve Ma Qinghua’dan oluşan Çin takımı, Kış Olimpiyatları’nda kros kayağı bayanlar 4×5 km bayrak yarışında 10. olarak, Kış Olimpiyatları’nda bu etkinlikte Çin takımının en iyi derecesini elde etti. Aralarında “Çin’in Kar Başkenti” olarak anılan Altay’da yetişen kar kızı Bayani de büyük katkı sağladı. Bayani maçtan önce yaptığı açıklamada, “Olimpiyat arenasında mücadele etmek için elimden geleni yapacağım” dedi. Buna göre, Çin’de yaşayan etnik gruplardan birçok yarışmacının bu azmi ve performansı, ülkesini en iyi şekilde temsil etmelerine verdikleri önemi açık bir şekilde gösteriyor.

Sporcuların yanı sıra olimpiyatın düzenlenme sürecinde çeşitli alanlarda görev alan tüm insanlar, gerekli özveriyi en iyi şekilde gösterme çabaları Çin’in olimpiyatlardaki başarılı ev sahipliğini en üst düzeye taşıyor. Kış Olimpiyatları’nın iki yerli teknik yetkilisinin karda şekerleme yaparken çekilen videosu, İnternette kısa zamanda viral oldu. Videoda yer alan 55 yaşındaki Altaylı Qin Xianfeng, aldığı eğitimlerin ardından birçok değerlendirmeden geçerek, Kış Olimpiyatlarına hizmet etmek için fırsat kazandı. Xianfeng “Acı ya da yorgun olman önemli değil. Gururlu hissediyorum. İnsan kayağının kökeni olan Altay’dan Pekin Kış Olimpiyatları’na hizmet etmek için geldim. Bu, birçok insanın yaşayamayacağı büyük bir onur” dedi.

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları, Çin’in ortak refah arayışıyla uyumlu

Pekin 2022 Kış Olimpiyat Oyunları, bir yandan tüm dünyaya spor ziyafeti yaşatırken, bir yandan da Çin’in insanlığın kader ortaklığı inşasını hızlandırma talebini de gösteriyor. Öyle ki, olimpiyat çeşitli küresel sosyal medyalarda 2 milyardan fazla insanın dikkatini çekti. Bunun en önemli nedenlerinden biri, Pekin Kış Olimpiyatları’nın tüm insanlığın “daha hızlı, daha yüksek, daha güçlü ve hep birlikte” olimpiyat ruhunun ortak arayışını yansıtması, ayrıca küresel olarak zor zamanlardan geçilen bu süreçte tüm insanlığın birlikteliğinin gücünü yoğunlaştırmasıdır.

Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nda ulaşılan bu önemli sosyal, ekonomik ve çevresel kazanımların toplumsal hayatı iyileştiren, kapsayıcı büyümeyi hızlandıran ve çevreyi koruyan biçimi Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in Davos Gündemi’ndeki son konuşmasıyla tutarlı olan Çin’in ortak refah arayışıyla da uyumlu. Cumhurbaşkanı Xi yaptığı konuşmada, “Arzuladığımız ortak refah için bir benzetme yapacak olursak, ilk önce büyük bir pasta yapacağız ve daha sonra onu mantıklı kurumsal düzenlemelerle uygun şekilde bölüşeceğiz. Güçlü bir ekonomi tüm işletmeleri ve kişileri kalkındırdığı için herkes kalkınmadan adil bir pay alacak ve kalkınmanın kazançları tüm insanlarımıza önemli ve adil bir şekilde yarar sağlayacaktır.” dedi.

Olimpiyatın başarısını gölgeleme girişimleri başarısızlığa mahkum

Bazı batılı medyaların “olimpiyatları siyasallaştırma” çabalarına rağmen Çin, dünyada çok önemli kabul edilen bu etkinlikte birliği, barışı ve ortak refahı ilerletmeye olan bağlılığını sürdürerek, küresel sorunların aşılmasında önemli ölçüde katkıda bulunmayı incelikle ve ustalıkla başardı. Brüksel merkezli bir çevrim içi medya kuruluşu, Pekin Kış Olimpiyat Oyunları’nın kalkınma ve refahı hedefleyen büyük bir etkinlik olduğu yorumunu yaptı. “Barış ve kalkınmada yeni bir dönem başlatmak için Pekin Kış Oyunları” başlıklı makalede, Çin’in her zaman yeşil, kapsayıcı, açık ve temiz bir Kış Olimpiyat Oyunları’na ev sahipliği yapma vizyonunu desteklediği ve bu vizyonun olimpiyat reformundaki vizyonla büyük ölçüde örtüştüğü ifade edildi.

Çin’in olimpiyat sürecindeki başarılarını gölgelemek ve göz ardı etmek için ortaya atılan spekülasyonlar, gerçeklerin ortaya çıkmasıyla teker teker yok oluyor. Bunlardan bir tanesi de, sözde ekolojistler ve sporcuların görüşleri aktarılarak, Pekin Kış Olimpiyatları’ndaki yapay kar için “sahte kar”, “tehlikeli” ve “çevreye zararlı” iddialarıydı. Oysa ki, yapay kar ilk olarak 1980 yılında Lake Placid’da düzenlenen Kış Olimpiyatları’nda kullanıldı ve o zamandan günümüze kadar kış etkinliklerinde uluslararası bir düzenleme haline geldi. Vancouver, Soçi ve Pyeongchang’da gerçekleştirilen Kış Olimpiyatları’nda da büyük miktarda yapay kar kullanıldı.

Birçok uzman ve sporcular ise bu yapay kar hakkında ortaya atılan bu iddiaları yalanladı. 20 yıldan fazla bir süredir Çin’de pazar araştırması ve stratejik yönetim danışmanlığı yapan ABD’li Shaun Rein, sosyal medyada “Sunucunun Oslo Olimpiyatları’nın yapay karının ne kadar harika olduğunu övdüğünü hala hatırlıyorum. ABD’nin medyasında çıkan Çin haberlerinden iğreniyorum” şeklinde bir paylaşım yaptı.

Batı medyasının gerçeklikten uzak ve çarpıtma haberleri, git gide güvenilirliğini kaybetmesine yol açarken, Pekin 2022 Kış Olimpiyatları’nın henüz başlamadan bile ortaya atılan Çin’i karalamaya yönelik bu hamlelerin hepsi başarısızlığa mahkum oldu. Çünkü gerçek, çoğu zaman karartılır; fakat hiçbir zaman sönmez.

Aziz Nesin’in klasik eseri ‘Tut Elimden Rovni’ tiyatroseverlerle buluştu

Önceki Haber

Engelli 122 bin öğrencinin 2020-2021 döneminde eğitime erişimi sağlandı

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

44 Yorumlar

 1. Harika kalem 👏🏻

 2. Gerçekten çok açıklayıcı olmuş, tüm süreci ele almışsınız, ellerinize sağlık 🙏😊

 3. Gerçekten çok güzel açıklanmış. Pekin burada önemli bir iş çıkardı. Bunu diğer medyalardan okuyamıyorduk.

 4. Ne hoş… Başarılar 😊

 5. Bu güzel bilgilendirmeler için teşekkürler!

 6. Bu sene olimpiyatlar çok başarılı geçti Türk sporcularımızla da gurur duyduk

 7. Muazzam 😌

 8. Maşallah maşallah çok güzel olmuş 😍 emegne saglık

 9. Çok güzel olmuş. Başarılarınızın devamını beklerim…

 10. çok güzel bir yazı olmuş,başarılarınızın devamını en içtenlikle dilerimm!!

 11. Çok güzel bir yazı başarının devamını dilerim inşallah canım 😘👏👏👏

 12. ne kadar hoş bir yazı… çok beğendim emeğinize sağlıkkk

 13. Harika bir yazı emeği geçenlere teşekkürler!!!!

 14. Maşallah ne kadar güzel yazılmış çok beğendim başarıların devamını dilerim emeğinize yüreğinize sağlık

 15. Türçin farkı 💐

 16. Medyada Çin’in bu konudaki başarısını anlatan başka yazı görmedim. Gerçekten böyle medyalara ihtiyacımız vardı. Tebrik ediyorum.

 17. Çok güzel , açıklayıcı bir yazı olmuş.. Çok beğendim emeğinize yüreğinize sağlık..😍🤲

 18. Tebrikler Almina Hanım başarılı ve açık bir anlatım

 19. Çok güzel olmuş yüreğine kalemine sağlık..🥰🤲🌹

 20. Çok güzel yazı olmuş çok güzel bilgilendirmiş siniz emeğinize sağlık başarılarınızın devamını beklerim

 21. Öncelikle sizi ve Çini ardından Türk sporcularımızı da tebrik ederiz

 22. Olimpiyatlara bakış açınızı çok tebrik ediyorum ve yazılarınızın devamını bekliyoruz Almina Hanım saygılarımla…

 23. Azim sabır ve çalışma bir başarı için olmazsa olmaz şartıdır Çok güzel açıklayıcı olmuş başarılarınızın devamını diliyorum

 24. Çok güzel olmuş harikasınız emeğinize ve kaleminize sağlık gayet açıklayıcı ve bilgilendirici olmuş başarılarınızın devamını diliyorum…

 25. Çok güzel ve detaylı bir yazı olmuş, emeği geçenlere teşekkürler

 26. Tebrik ederim çok güzel bir yazı. Sizi, Çini, yarışan tüm sporcuları ve Türk sporcularını yürekten kutluyorum..

 27. Elinize emeğinize kaleminize sağlık 👏

 28. Ellerinize sağlık! Harika çok akıcı bir haber.🤍

 29. Harika ellerinize sağlık 👏🏻👏🏻

 30. tebrik ederim, çok açıklayıcı ve güzel bir yazı.

 31. Çok güzel bir yazı olmuş teprikler turçin 👏👏👌👍

 32. Çok güzel bir yazı olmuş teprikler turçin başarının devamını dilerim 👌👍👏

 33. Gerçekten cok guzel bir yazi cok guzel anlatmissiniz ellerinize sağlık

 34. Gerçekten çok güzel bir bilgilendirme.Emeği geçenlerin eline sağlık.

 35. Çin’in bu konudaki başarısı elbette yadsınamaz. Türk sporcularımızın da bu olimpiyattaki başarılarını tebrik etmek gerekiyor. Dünyanın böyle şeyleri daha yakından izlemesi ve incelemesi gerek. Gerçekleri bilmeye ihtiyacımız var. Bunu karşılayan herkesi de desteliyoruz. Sizi de tebrik ederiz.

 36. Almina hanım sizi tebrik ederim, detaylı ve okurken keyif veren bir yazı olmuş…

 37. bugün yalan haberle insanları ve tüm dünyayı kandırmaya çalışan tüm batı yanlılarının gerçek yüzlerini böylece görüyoruz insanları kandırmak bu kadar kolay olmamalı

 38. yazılarınızın devamını bekliyoruz, tebrikler!

 39. Doğrular konuşulmadıkça yanlışlar yol alır. Doğruculuğunuz takdire şayan doğrusu. Elinize sağlık

 40. Tebrikler, gerçekten güzl bir yazı

 41. Ülkemizin ve dünyamızın savaştığı bu lanet vürüsten sonra böyle güzel Harika sporcularımızın başarılarını ve kaleme alan Almina Karaca’n arkadaşımızın en az sporcu kardeşlerimizin başarısı kadar başarılı bir yazı olmuş böyle medya lara ihtiyacımız var kendilerini tebrik eder türçin medayasına sevgi ve saygılarımla BAŞARILAR DİLİYORUM

 42. Tabrikler harika bir yazı Başarınızın devamını diliyorum. 🙂

 43. Elinize emeğinize sağlık çok güzel yazmişsiniz tebrik ederim basarilarinizin devamini diliyorum

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Genel