GündemKültürTürkiye

Fatih Sultan Mehmet, vefatının 542. yılında son otağını kurduğu Hünkar Çayırı’nda anıldı

0

Gebze Belediyesince, Fatih Sultan Mehmet’in anısına 4. Mehmet döneminde Sadrazam İbrahim Paşa tarafından 1659’da yaptırılan Hünkar Çeşmesi önünde düzenlenen programda, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın ardından Kur’an-ı Kerim okundu.

Gebze Belediye Başkanı Zinnur Büyükgöz, otağın kurulduğu alanın dijital müzeye dönüştürülmesi çalışmalarının yakın zamanda başlatılacağını söyledi.

Fatih’in sıradan bir komutan olmadığını, çağ kapatıp çağ açtığını ifade eden Büyükgöz, “Gebze özelinde Fatih’in Otağı Hünkar Çayırı diye adlandırılan bu yer, Fatih Sultan Mehmet’in vefat ettiği yer. Burada onun anısına yapılmış çeşme ve köprü var. Gebze Belediyesi’ne tahsisli 195 dönüm arazi üzerinde Büyükşehir Belediyemiz ile Türkiye’nin ve Avrupa’nın en büyük dijital müzesini hayata geçireceğiz.” dedi.

Büyükgöz, buraya müzenin yanı sıra tarih koridoru, tarih panoraması ve geleneksel sporların icra edileceği alanların yapılacağını sözlerine ekledi.

Gebze Kültür Merkezinde Doç. Dr. Oğuzhan Aydın’ın söyleşisiyle devam eden programa, Gebze Kaymakamı Mehmet Ali Özyiğit, Gebze Cumhuriyet Başsavcısı Erdal Kuruçay ile öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Erzincan Müzesi ve İl Halk Kütüphanesi hizmete girdi

Önceki Haber

90 yaşındaki usta sanatçı Kayhan Yıldızoğlu: En büyük ödülüm, halkın bana verdiği sevgi

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Gündem