DünyaGündemPolitikaTürkiye

KKTC Cumhurbaşkanı Tatar: Bizim arkamızda dünya devi bir Türkiye Cumhuriyeti var

0

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Cumhurbaşkanı Ersin Tatar, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı seçimini kazanmasının ardından ilk ziyaretini KKTC’ye yapmasının önemini vurgulayan Tatar, “Mazlum milletlere ve Türk dünyasına sahip çıkacak bir anlayışınızın bütün dünyaya bu mesajın verilmesiyle şu anda biz de umutlanıyoruz.” diye konuştu.

“Sizlerin öncülüğünde son 21 yılda anavatanımız Türkiye Cumhuriyeti büyük bir değişim ve dönüşüm gerçekleştirmiştir.” ifadelerini kullanan Tatar, Kıbrıs’ta çok acılar çekildiğini ve çok badireler atlatıldığını hatırlattı.

Halen farklı oyunlarla ve entrikalarla anavatan Türkiye ile KKTC arasında nifak tohumları sokulmaya çalışıldığını, KKTC’yi içeriden bölme ve Türkiye ile ilişkilerin gelişmesine engel olmaya çalışanlar olduğunu belirten Tatar, “13’üncü Cumhurbaşkanı olarak aramızda bulunmanız bize güç vermektedir.” diye konuştu.

“Türkiye’nin desteğiyle yeni siyaset bütün dünyaya anlatıldı”

Kıbrıs Türklerinin çok aşamalardan geçtiğini hatırlatan Tatar, bölgede taraflar arasındaki ilk görüşmenin 3 Haziran 1968’de yapıldığını ancak bu görüşmelerin 55 yıl boşa çıktığını çünkü diğer tarafın eşitlik temelinde anlaşmaya inanmadığını söyledi.

Tatar, “Bizleri onların boyunduruğu ve esareti altından, bizleri adadan temizlemek için yapılan bütün girişimleri sayenizde, anavatan desteğiyle, Türk Mukavemet Teşkilatı’nın buradaki şanlı direnişiyle o günleri hamdolsun hep atlattık. Şimdi gelinen noktada biz, sizlerin desteğiyle yeni siyaseti sonuna kadar sürdürmenin azim ve kararlılığı içindeyiz.” ifadelerini kullandı.

Bu saatten sonra eskiye dönülemeyeceğini vurgulayan Tatar, ortaya yeni bir siyaset çıktığını ve Türkiye’nin, anavatanın desteğiyle bütün dünyaya bunu anlatmış vaziyette olduklarını belirtti.

“Mavi Vatan şu anda emin ellerde”

Tatar, Mavi Vatan’da, Doğu Akdeniz’de küresel gelişmelere bağlı olarak jeostratejik ve jeopolitik açıdan Kıbrıs’ın öneminin hep belirtildiğine işaret ederek, “Şu anda gelinen noktada özellikle Ukrayna-Rusya savaşından sonra sizlerin liderliğinde, yine birtakım ciddi anlamda küresel dengelerin değişmeye başladığı bu noktada, Mavi Vatan ve KKTC’nin önemi o kadar da artmıştır diye değerlendiriyoruz.” dedi.

Konuya ilişkin Tatar, “Dolayısıyla Mavi Vatan şu anda emin ellerdedir. Kıbrıs Türk halkı egemenlik hakkıyla, varoluş mücadelesiyle her zaman anavatan Türkiye Cumhuriyeti’yle uyum içerisindedir.” ifadesini kullandı.

Tatar, Türkiye ile istişare ederek milli politikanın oluşturulmasında iki ülke arasındaki bu dayanışmanın fevkalade önemli ve değerli olduğunu vurguladı.

Tatar, müzakere süreçlerine ilişkin de “Bizim arkamızda dünya devi bir Türkiye Cumhuriyeti var. Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı’nın söyledikleri var. Yeni siyaset, milli siyaset, egemen eşitlik temelinde ve eşit statü kabulüyle ancak bir müzakere durumu olabilir. Bu noktadan da geri dönüş asla olmamalı diye düşünüyorum. Kıbrıs’ın konjonktürü, jeostratejik ve jeopolitik Mavi Vatan’da şartlar da çok değişmiştir. Bölgesel dengelerin yanında küresel dengeler çok değişmiştir. KKTC’nin değeri ve statüsü de artmıştır.” diye konuştu.

Mavi Vatan’da KKTC’nin egemenliğiyle ancak Türk milleti, ulusu ve bütün Türk dünyasının rahat edebileceğine dikkati çeken Tatar, Türk Devletleri Teşkilatı’nda (TDT) diğer cumhurbaşkanları ile tanıştığında onlara “Biz en güneydeki Türk devletiyiz.” dediğini aktardı.

Türkiye’nin en rekabetçi ili İstanbul oldu, Konya gücünü artırdı

Önceki Haber

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Yılmaz: Asgari ücret, çalışanlar ve emeklilerle ilgili adımlarımızı atmaya başladık

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Dünya