ÇinDünyaGündemİş Dünyası

Airbus, Çin’deki üretimini genişletiyor

0

Avrupalı uçak üreticisi Airbus, Çin’in Tiencin şehrindeki fabrikasına yeni bir montaj hattı ekleyerek üretim kapasitesini iki katına çıkaracağını açıkladı.

Bu arada, Pekin yönetiminin Çinli şirketlerin Airbus’tan 160 yolcu uçağı satın almasına onay verdiği bildirildi. Bu kapsamda 150 adet “A320” tipi ve 10 adet “A350-900” tipi yolcu uçağı, Çinli hava yolu şirketlerine teslim edilecek.

Anlaşmalar, Macron’un ziyaretine katılan iş insanları heyetinde yer alan Airbus Üst Yöneticisi Guillaume Faury tarafından duyuruldu.

Faury, “Üretimin genişletilmesi bizim için büyük önem taşıyor. Çin pazarı giderek büyüyor. Hem yerli hava yolu şirketlerine hem de bölgedeki diğer müşterilere daha fazla ürün sağlama olanağına kavuşacağız.” dedi.

Airbus’ın Tiencin’deki “Asya Son Montaj Hattı” (FALA) adını verdiği üretim tesisi, 2008’de faaliyete başlamıştı. Tesiste dar gövdeli, orta mesafe yolcu uçağı ailesi A320’lerin yanı sıra geniş gövdeli A350 yolcu uçakları üretiliyor.

Çin’in kamuya ait “üç büyük” hava yolu şirketi AirChina, China Southern ve China Eastern, geçen yıl Airbus’tan toplam 292 uçak almayı taahhüt etmişti. Macron’un ziyaretinde sağlanan anlaşma bu kapsamdaki siparişlerin bir kısmını içeriyor.

Çin Başbakanı Li, Fransa Cumhurbaşkanı Macron ile görüştü

Önceki Haber

Türk bilim insanları hücre sayım cihazı geliştirdi

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Çin