ÇinDünyaGenelGündem

Hong Kong yeni ulusal güvenlik yasasını oybirliğiyle kabul etti

0

Hong Kong milletvekilleri yeni ulusal güvenlik yasa tasarısını oybirliğiyle kabul ederek, uzun süredir tartışılan önemli bir mevzuat parçasını hızlı bir şekilde yürürlüğe koydu. Hong Kong Yasama Konseyi, bir ay süren kamuoyu istişaresinin ardından tasarıyı kabul etti.
Madde 23 olarak bilinen paket, vatana ihanet, sabotaj, isyan, devlet sırlarının çalınması, dış müdahale ve casusluk gibi suçları birkaç yıldan ömür boyu hapse kadar değişen cezalar içeriyor. Hong Kong lideri John Lee yasanın 23 Mart’ta yürürlüğe gireceğini söyledi ve bunu “Hong Kong için tarihi bir an” olarak nitelendirdi. Bu yeni yasa, Çin’in daha önce uygulamaya koyduğu bir ulusal güvenlik yasasının üzerine geliyor. ABD daha önce bu yasa üzerine yaptırımları devreye sokmuştu.Yasama organı başkanı Andrew Leung, “Ülkemizin ve Hong Kong’un güvenliği için yasa çıkarmak zorundayız. Ne gelirse gelsin, gelecektir. Umursamıyoruz,” dedi.

ABD’den eleştiri mektubu
ABD ise yasanın anakara Çin tarafından dayatıldığını ve “demokrasi yanlısı aktivistleri hapse atmak için” kullanılacağını öne sürüyor. Yeni yasanın Hong Kong dışında da geçerli olacak olması, Batı’nın, yasanın diğer ülkelerde de “ifade özgürlüğünü kısıtlamak ve gözdağı vermek için kullanılabileceği” eleştirilerine yol açtı. ABD hükümeti de dahil olmak üzere Batılı eleştirmenler, yasanın “tutuklama ve gözaltı korkusu yoluyla muhalefeti ortadan kaldırmak” için kullanılabileceğini savunuyor. ABD Kongresi’ne tavsiyelerde bulunan ABD Kongre-İcra Komisyonu, geçtiğimiz perşembe günü Dışişleri Bakanı Antony Blinken’e yeni yasaları eleştiren ve ABD hükümetini “Amerikan vatandaşlarını ve işletmelerini korumak için ek adımlar atmaya” çağıran bir mektup yayınladı. Mektupta, “Sürekli genişleyen bir ulusal güvenlik kavramı Hong Kong’u, Hong Kong’da yaşayan ABD işletmeleri ve vatandaşlarının yanı sıra temel özgürlüklerini kullanmak isteyen Hong Konglular için daha az güvenli hale getirecektir” denildi.

Çin: Manipülasyonu durdurun
Çin’in Hong Kong’daki Dışişleri Bakanlığı Komiserliği, ABD’yi eleştirilerinden dolayı kınadı. Daha önce yapılan bir açıklamada “Hong Kong işlerine yönelik siyasi manipülasyon ve müdahaleyi derhal durdurun” denilmişti. Meclis başkanı da dahil olmak üzere 89 milletvekilinin tamamı tasarının geçmesi yönünde oy kullandı. Çin Devlet Konseyi Hong Kong ve Makao İşleri Ofisi, yasanın “Hong Kong’un refah ve istikrarını güvence altına alacağını” ve denizaşırı yatırımcıların çıkarlarını, demokrasi ve özgürlüğü ve “tüm Hong Kong vatandaşlarının insan haklarını ve temel refahını” koruyacağını söyledi. Ayrıca Hong Kong yetkilileri, yasaların Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere ve Singapur gibi diğer ülkelerdekilerden daha ağır olmadığını ve istikrarı sağlayarak 2019’daki “kışkırtılan” protestoların tekrarlanmasını önleyeceğini söylüyor.

HABER:BERNA ŞAHİN\İSTANBUL

admin

Başkan Mehmet Murat Çalık, Çin televizyonlarında Ana Haber’de

Önceki Haber

Turist sayısı 2 ayda 4 milyonu aştı

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Çin