DünyaGündem

Moskova’da Konser Salonunda Dehşet

0

Rusya’nın başkenti Moskova’da konser salonunu basan yüzü maskeli 5 saldırgan, uzun namlulu silahlarla dehşet saçtı. Terör saldırısında aralarında çocukların da bulunduğu 100’den fazla kişi hayatını kaybederken, çok sayıda yaralı olduğu bildirildi. Dün akşam saatlerinde gerçekleştirilen terör saldırısında, konser salonunun bulunduğu Crocus City Hall binasında patlama yaşandığı gözlemlendi. Görgü tanıkları saldırganların el bombası kullandığını söylerken, patlama nedeniyle yangın çıktığı bildirildi. Rusya Soruşturma Komitesi tarafından, terör saldırısında hayatını kaybedenlerin sayısının 143’e ulaştığı açıklandı. Terör saldırısından sorumlu olduğu düşünülen 11 şüpheli gözaltına alındı. Bunlardan dördünün doğrudan olaya karıştığı belirlendi. Saldırı faillerinin Rusya-Ukrayna sınırında yakalandığı kaydedildi.

Olay yerine hemen 70’ten fazla ambulans ve acil servis görevlisi sevk edilirken, başkent Moskova’da havalimanlarında güvenlik önlemlerinin artırıldığı bildirildi. Moskova Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, büyük bir trajedinin yaşandığını belirtirken hayatını kaybedenler için taziyelerini iletti. Sobyanin hafta sonu Moskova’da tüm halka açık etkinliklerin de iptal edildiğini kaydetti.

Moskova Bölge Valisi Andrey Vorobyov, olayın hemen ardından bir kriz merkezi kurulduğunu duyurdu. Saldırılarla ilgili konuşan Dışişleri Bakanlığı, “Tüm dünya Moskova’daki saldırıyı kınamalı” açıklaması yaptı. Rusya Dışişleri Bakanlığı, Moskova’daki terör saldırısına ilişkin Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nden toplantı talep edeceklerini açıkladı. Güvenlik güçlerinin, saldırganları etkisiz hale getirmek için başlattığı operasyon sürerken, saldırının yapıldığı binada çıkan yangın kontrol altına alındı. Binanın etrafında çok sayıda polis güvenlik önlemi alırken, bölgeye çok sayıda ambulans yönlendirildi.

Kremlin Basın Sözcüsü Dmitry Peskov, Rus haber ajanslarına verdiği demeçte Putin’in ilgili tüm servisler tarafından olup bitenler ve alınan önlemler hakkında sürekli olarak bilgilendirildiğini açıkladı. Rusya Güvenlik Konseyi Başkanı Medvedev’den Moskova’daki terör saldırısına yönelik çok sert bir açıklama geldi. Medvedev açıklamasında “Teröristlerin yalnızca misilleme amaçlı terörden” anladığını belirterek “Şiddete güçle karşılık verilmediği, teröristlerin toplu infazları ve ailelerine yönelik baskılara ölümlerle karşılık verilmediği sürece hiçbir mahkeme ve soruşturmanın faydası olmayacaktır. Bunların Kiev rejiminin teröristleri olduğu tespit edilirse onlara ve ideolojik ilham verenlere karşı başka türlü davranmak imkansızdır. Hepsi terörist olarak bulunup acımasızca yok edilmelidir. Böyle vahşeti gerçekleştiren devletin yetkilileri de dahil. Ölüme ölüm’’ dedi. Olayla ilgili soruşturma devam ediyor.

HABER:BERNA ŞAHİN\İSTANBUL

admin

Baharı beklerken kış geldi

Önceki Haber

Putin’den İlk Açıklama: “Bedelini Ödeteceğiz”

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Dünya