ÇinDünyaGündemPolitika

Pakistan Başbakanı Şerif: Kuşak ve Yol Girişimi Pakistan vizyonumuzla uyumlu

0

Pakistan Başbakanı Şahbaz Şerif, Başbakanlık görevine gelişinin ardından ilk Türkiye ziyareti öncesinde ikili ilişkiler, ülkesinin Çin ile ilişkileri ve hükümetinin hedeflerine dair pek çok konuda soruları yazılı yanıtladı.

Çin, 2014’ten bu yana altyapı geliştirme ve diğer alanlarda halihazırda harcanan yaklaşık 28 milyar dolar ile Pakistan’ın en büyük yatırımcısı. Kuşak ve Yol Girişimi’nin amiral gemisi programı olan Çin-Pakistan Ekonomik Koridorunu (CPEC) ileriye taşımak için odak alanlarınız nelerdir?

Kuşak ve Yol Girişimi’nin kalbindeki bağlantısallık ve kazan-kazan iş birliği vizyonu, hükümetimin önceliklerinin yanı sıra barışçıl, müreffeh bir bölgedeki Pakistan vizyonumuzla uyumludur.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in vizyoner Kuşak ve Yol Girişimi’nin en eski savunucusu olan Pakistan, girişimin fiziksel bağlantı, finansal iş birliği, ticaretin kolaylaştırılması, politika danışmanlığı ve insandan insana bağlantılar üzerindeki beş yönlü vurgusunu sıkı bir şekilde destekliyor.

Kuşak ve Yol Girişimi’nin amiral gemisi CPEC ile iki ülkenin ortak vizyonunu ve girişimin ideallerini başarıyla gerçekleştirdik. CPEC’nin yüksek kaliteli kalkınmanın yeni bir aşamasına girmesiyle, Kuşak ve Yol iş birliğimiz Pakistan’ın endüstriyel ve ekonomik modernleşmesini hızlandıracak.

Bu ortak amaçtaki başarı, Pakistan ve Çin’in CPEC’nin altyapıya odaklanmasını sürdürmesini gerektiriyor. Tutarlı politika desteğiyle iş ortamını iyileştirmek, ekonomik faaliyetin altında yatan donanımı geliştirmekle el ele gitmelidir. Bu nedenle, Pakistan’ın çok yönlü bölgesel bağlantı vizyonu için stratejik öneme sahip bir proje olan “Ana Hat I” demir yolu ve diğer bazı mega projelerde ilerlemeye yönelik Çin ile yakın bir şekilde çalışacağız.

Çin’in CPEC kapsamında Pakistan’ın kara yolu ve enerji altyapısına yatırımları Pakistan’daki yüksek elektrik açığının dengelenmesine yardımcı oldu, üretim merkezlerini pazarlara bağladı, binlerce yerel iş yarattı ve bölgesel bağlantısallığı geliştirdi. CPEC’nin bir diğer önemli odak noktası da Pakistan’ın endüstriyel gelişimidir. CPEC Özel Ekonomik Bölgeleri üzerinde çalışmalar devam ediyor ve kilit sanayi sektörlerinde yabancı yatırımcıları teşvik ediyoruz. Pakistan, ülkenin demiryolu altyapısındaki iyileştirmeler ve Gwadar Limanı’nın potansiyelinin tam olarak gerçekleştirilmesi de dahil olmak üzere CPEC’nin gelişimine kendini adadı.

Çin Dışişleri Bakanı Vang’a göre ABD’nin stratejisi cepheleşmeye götürüyor

Önceki Haber

Beyaz Saray: Ukrayna’ya uzun menzilli füze göndermeyeceğiz

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Çin