Genel

Çin’de dünyanın en uzun karayolu olan Pekin-Urumçi karayolunun maliyetinin Kuzey Marmara Otoyolu’nun maliyetinin yaklaşık üçte biri olduğu ortaya çıktı

0

Gazeteci Fatih Altaylı kendi internet sitesinde dün yayınladığı “Maliyet” isimli köşe yazısında Çin’in inşa ettiği dünyanın en uzun karayolu olan Pekin-Urumçi karayolu ile Türkiye’de yapılan Kuzey Marmara Otoyolu’nun maliyetlerini kıyasladı.

Fatih Altaylı, Pekin-Urumçi karayolunun iki buçuk milyar dolara, Kuzey Marmara Otoyolu’nun ise sekiz milyar dolara yapıldığını söyleyerek kamu kaynaklarının israfına dikkat çekti. Altaylı’nın yazısının ilgili bölümünde şu ifadeler yer aldı: “Çin birkaç gün önce dünyanın en uzun otoyolunun son bölümünü de tamamlayıp hizmete açtı ve tüm dünya basınına haber oldu. İngiliz basını otoyolun tamamlanmasını haber yaparken “İngiltere’nin kuzeyinden İspanya’nın güneyine kadar” diye tarif etti yolun uzunluğunu. Çin’in başkenti Pekin’i Urumçi’ye bağlayan ve 6 bölgeden, 500 kilometresi Gobi Çölü’nden geçen yol aynı zamanda dünyanın en uzun karayolu tünelini de içeriyor. Yer yer 4 yer yer 6 şeritli olan yolun toplam uzunluğu tam tamına 2540 kilometre. Bağlantı yolları ile birlikte yapılan imalatın toplamı 2 bin 800 kilometreyi aşıyor. Yaklaşık 10 yıldır parça parça tamamlanarak açılan ve Çin’in hayli gurur duyduğu Beijing-Urumçi Ekspres Yolu’nun maliyeti de belli olmuş.
Tam tamına 2,5 milyar dolar.
İngiliz medyası bunu da duyuruyor.
2540 kilometre, 2,5 milyar dolar.
Peki bu ne demek!
Biliyorsunuz Türkiye de bir süreden beri kamu özel işbirliği ile yollar köprüler yapıyor. Yani özel sektör yapıyor, halk üzerinden geçerken ödüyor, eksik kalırsa Hazine tamamlıyor ve hep eksik kaldığı için hep Hazine tamamlamak zorunda kalıyor yani halk bir daha ödüyor.
Peki Çin içinde pek çok tünel, viyadük ve dünyanın en uzun karayolu tünelini barındıran 2540 kilometre yolu 2,5 milyar dolara tamamlarken bizim KOİ projelerinde maliyet ne olmuş? Mesela Kuzey Marmara Otoyolu. Toplam uzunluk 463 km. Maliyeti 8 milyar dolar. Beğenmediniz mi! Peki başka bir örnek. İstanbul-İzmir Otoyolu uyar mı? Onun da otoyol uzunluğu 384 kilometre. Bağlantı yolları ile birlikte 426 kilometre. Maliyeti ise 11 milyar dolar.
Uydu mu! Vallahi uydu mu, uymadı mı bilmem. Ama o otoyolları yapanlar ve yaptıranlar “Uysa da” diyor, “Uymasa da” diyor. Her türlü.”

HABER:BERNA ŞAHİN\İSTANBUL

admin

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin’e terör saldırısı nedeniyle başsağlığı dileklerini iletti

Önceki Haber

Beylikdüzü’nde Seçim Coşkusu

Sonraki Haber

Şunlar da İlginizi Çekebilir

Yorumlar

Yorum Gönder

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Daha Fazla Genel